HIPNO-ODCIĄGANIE?!
Pojęcie hiponporodu zapewne nie jest Ci obce. A co, gdyby się okazało, że głęboki relaks pomaga nie tylko urodzić, ale też karmić dziecko własnym mlekiem?
Dr Stephen Feher przeprowadził badania, które wykazały, że tak, właśnie jest. Matki wcześniaków, które podczas odciągania mleka słuchały nagranej przez niego relaksacji, pozyskiwały znacznie więcej pokarmu dla swoich maleństw!
KIM JESTEM I DLACZEGO MNIE TO INTERESUJE

Cześć, mam na imię Marzena. Jestem wiceprezeską Fundacji Makatka, doulą, promotorką karmienia piersią i instruktorką hipnoporodu. Mam za sobą dwa porody i karmienie trójki dzieci.
Karmienie bezpośrednio piersią z różnych powodów było dla mnie trudne. Kiedy przygotowywałam się do drugiego porodu, bardzo długo pochłaniałam treści na temat laktacji, wszelkich jej aspektów naukowych, psychologicznych i praktycznych. Utwierdziło mnie to w podjęciu właściwej decyzji. Postanowiłam karmić moje trzecie dziecko inaczej: moim własnym mlekiem, ale odciąganym i podanym w butelce. I karmiłam mojego syna w ten sposób przez rok. Dzieliłam się moim mlekiem także z innymi dziećmi – przez 9 miesięcy oddawałam je do krakowskiego Banku Mleka Kobiecego.
Jednym z moich odkryć w tym czasie była relaksacja nagrana przez dr. Fehera. Od zawsze chciałam się nią podzielić ze wszystkimi matkami randkującymi z laktatorem 🍼
WYZWANIE FEHERA
Zwiększony stres czy lęk może potencjalnie zakłócać uwalnianie oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za laktację. To z kolei może powodować zakłócenia w przepływie i objętości mleka. Jednak dr Stephen Feher wykazał, że relaksacja i terapia obrazami kierowanymi mogą być skuteczną metodą łagodzenia stresu oraz zwiększania objętości mleka. Jego badanie obejmowało 55 matek z wcześniakami na OIOM-ach dla noworodków. Losowo przypisano część z nich do grupy badawczej, którą poproszono o słuchanie codziennie 20-minutowej taśmy relaksacyjnej/z obrazami z przewodnikiem. Grupa kontrolna nie otrzymała taśmy.
Tydzień później uczestniczki badania odciągały pokarm podczas wizyty na oddziale. Kobiety w grupie z taśmą relaksacyjną odciągały średnio o 63% więcej mleka niż te z grupy kontrolnej. Feher i jego współpracownicy odkryli, że nagranie było jeszcze skuteczniejsze wśród matek niemowląt podłączonych do respiratora mechanicznego. Kobiety te miały o 121% więcej mleka niż matki z grupy kontrolnej!
Link do 20-minutowego nagrania znajduje się poniżej. Zalecamy słuchać nagrania raz dziennie przynajmniej przez tydzień, najlepiej tuż przed sesją odciągania pokarmu lub w jej trakcie. Po takim czasie będziesz mogła stwierdzić, jak relaksacja na Ciebie działa.
Nasze nagranie to wynik współpracy kilku specjalistek z dziedziny laktacji i wsparcia okołoporodowego. Tłumaczenie przygotowała Monika Maciołek, promotorka karmienia piersią i entuzjastka badań naukowych z dziedziny laktacji. Jej blog Temat Rzeka Mleka to cały ocean wiedzy i inspiracji. Głosu użyczyła nam Julianna Mońka, również promotorka karmienia piersią, a także instruktorka hipnoporodu. Prowadzi profil Lawendowe wsparcie.
Jeśli chcesz otrzymać nagranie do pobrania w pliku mp3, zostaw nam swój adres email:
Dziękujemy!
Wiadomość już do Ciebie leci 🌌
Dobre, komfortowe i łagodne ściąganie mleka jest ważne. Może potrzebujesz go tylko na okazjonalne wyjścia. Może łączysz macierzyństwo ze studiami czy pracą i zostawiasz dziecko pod opieką innej osoby. Może jesteś rozdzielona ze swoim maleństwem z powodów zdrowotnych. Może nie jesteś w stanie przystawić dziecka do piersi z powodu swoich przeszłych doświadczeń. Może Twoje niemowlę jest wcześniakiem bądź nie potrafi się dobrze przystawić z innych przyczyn. Może chcesz zostać dawczynią mleka.
W każdej z tych okoliczności chciałabym móc ułatwić i uspokoić Twoje sesje z laktatorem. Mam nadzieję, że ta relaksacja Ci w tym pomoże.
A jeśli potrzebujesz, zawsze możesz do mnie napisać: laktacyjna@fundacjamakatka.pl
CZYM JEST FUNDACJA MAKATKA?
Fundacja, którą prowadzimy nazywa się Makatka, bo ma matkę w środku i wokół. Na początku była to zabawa językowa, potem stała się istotą tego, co robimy. Zaczynamy od matek i na nich się koncentrujemy, ponieważ wierzymy, że są rdzeniem szczęśliwych rodzin, a tym samym szczęśliwych społeczeństw. Zależy nam na tym, aby poczuły się kompetentne w swojej roli i odnalazły siłę w macierzyństwie.
Dbamy o matki. Ale troska o matki oznacza również zapewnienie im zasobów do opieki nad dziećmi, a przede wszystkim do pomocy w wychowywaniu, nauczaniu wartości, które jako rodzice uznają za najważniejsze. Dlatego oprócz prowadzenia grup wsparcia i zapewniania pomocy specjalistów chcemy oferować konkretne, proste rozwiązania, które mogą ułatwić rodzicielstwo. To nagranie jest jedną z nich.

Jesteśmy matkami, jesteśmy doulami. Dbamy o nasze rodziny, ale także o nasze społeczności, nasze wioski- te, które tworzymy w Makatce. Mamy za sobą trudny okres i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby go przezwyciężyć. Trudności wiązały się również z niestabilnością finansową i z tego powodu prosimy Cię, abyś nam pomogła, jeśli możesz. Będziemy niezwykle wdzięczne, jeśli zdecydujesz się przekazać nam również darowiznę!